Kiedy Sibenik mówi Dobranoc

Drugi dzień naszej wycieczki po Chorwacji rozpoczęliśmy od kierunku na Szibenik. To miejscowość, która zlokalizowana jest niedaleko Zadaru. Dopłynęliśmy w ową stronę pod wieczór i zamierzaliśmy spędzić tam całą noc i dopiero następnego dnia wypłynąć w dalszy rejs. Szibenik to miasto pokrewne do Zadaru, które jest pięknie położone nad Morzem Adriatyckim i prezentuje się rewelacyjnie z brzegu.

To miasto rdzennie chorwackie w odróżnieniu od innych, które były fundowane przez plemiona Ilirów, Rzymian czy Greków. W Szibeniku czekają liczne zabytki i także poświeciliśmy sporo czasu na zapoznanie się z nimi bliżej. Najistotniejszym zabytkiem miasta jest katedra św. Jakuba – naprawdę piękna, która w tym momencie jest wprowadzona na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Równie olśniewają inne zabytki, w tym fortyfikacja św. Mikołaja oraz zabudowania koncentrowane dookoła pałacu rektorów.

Choć było to wyłącznie drugie miasto na naszej liście, to już wiedzieliśmy, że do Chorwacji zajedziemy bezspornie jeszcze nieraz, niekoniecznie wcześniej czarterując jacht, jednak doszliśmy do wniosku, że to optymalny wybieg na poznanie Dalmacji.